Porady

Drogi użytkowniku miękkich soczewek kontaktowych. Z pewnością wydaje Ci się, że należysz do grupy świadomej części populacji, która wie jak czyścić i dezynfekować swoje soczewki kontaktowe. Jeżeli używasz soczewek miękkich częstej wymiany i co wieczór wkładasz je do pojemnika z płynem wielofunkcyjnym, to tak jak pozostałe 41% innych użytkowników, nie stosujesz się do zaleceń specjalistów oraz FDA ( Federal Drug Administration ), wskazujących na konieczność “mechanicznego” mycia, poprzez pocieranie palcem nasączonej płynem soczewki, z każdej ze stron. Szkoda, ponieważ dokładne “mechaniczne” czyszczenie soczewek, według badań naukowych, usuwa ponad 90% drobnoustrojów mnożących się na zdjętych soczewkach. Czyszczenie przez pocieranie to pierwsza czynność o jakiej zapominamy przestawiając się na tryb codziennej rutyny.

Dobrze jest wiedzieć, że nie wszystkie płyny wielofunkcyjne, zwłaszcza te z gatunku “private label”, czyli płyny sprzedawane pod własną marką, przez duże sieci sprzedaży, są kompatybilne z najnowszymi soczewkami silikonowo-hydrożelowymi. Pod prywatnymi markami często kryją się płyny poprzedniej generacji, a więc mniej skuteczne w dezynfekcji i czyszczeniu najnowszych soczewek kontaktowych. Właśnie dlatego są tańsze, bo przecież nie dlatego, że jesteś wybitnym specjalistą w wyszukiwaniu najlepszych okazji. W 2011 roku około 27% używanych na rynku płynów należało do kategorii “private label”.

Z pewnością nie należysz również do ponad 82% użytkowników, którzy przekraczają okres noszenia soczewek dwutygodniowych oraz 53% noszących dłużej niż można soczewki miesięczne. Całe szczęście nie należysz do 7% awangardy, która nigdy nie wymyła pojemnika na soczewki oraz 23%, którzy spłukiwali soczewki pod bieżącą wodą. To dobrze, ponieważ tego rodzaju praktyki kończą się sporą dawką silnych wrażeń, związany z zapaleniem rogówki, wywołanym przez drobnoustroje, z których najznamienitszym przedstawicielem jest pierwotniak Acanthamoeba powodujący infekcje o bardzo bolesnym i gwałtownym przebiegu. Ponieważ nie należysz do żadnej z tych grup, możesz spać spokojnie, byle nie w soczewkach. 

acanthamoeba

(dane zacytowane z “Clinical Manual of Contact Lenses”, Edward S. Bennett )

czy wiesz, że...

Jeżeli po zakrapianej imprezie dwoi Ci się obraz, nie zawsze oznacza to zbyt dużą ilość trunku. Jest prawdopodobne, że masz forię (tzw. zeza ukrytego).

Kontakt

salon optyczny
gabinet okulistyczny
gabinet optometryczny
realizacja recept NFZ

Al. Najświętszej Maryi Panny 9
42-200 Częstochowa

kom.: 500 166 671

tel.: 34 361 57 67
fax: 34 361 57 67
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

salon optyczny
zamknięte na stałe

Ul. Jasnogórska 4
42-200 Częstochowa

Szanowni Państwo.
W związku z wypowiedzeniem nam lokalu na ul. Jasnogórskiej 4, z przykrością informujemy, że od 1 grudnia 2017 roku nie będziemy mogli świadczyć dla Państwa tam naszych wysokiej jakości usług.
Wobec faktu, że właściciel budynku planuje tam otworzyć salon optyczny informujemy, że również od 1 grudnia 2017 nie będziemy brać odpowiedzialności za świadczone tam usługi.
Klientów zapraszamy na Aleje NMP 9