Porady

Drogi użytkowniku miękkich soczewek kontaktowych. Z pewnością wydaje Ci się, że należysz do grupy świadomej części populacji, która wie jak czyścić i dezynfekować swoje soczewki kontaktowe. Jeżeli używasz soczewek miękkich częstej wymiany i co wieczór wkładasz je do pojemnika z płynem wielofunkcyjnym, to tak jak pozostałe 41% innych użytkowników, nie stosujesz się do zaleceń specjalistów oraz FDA ( Federal Drug Administration ), wskazujących na konieczność “mechanicznego” mycia, poprzez pocieranie palcem nasączonej płynem soczewki, z każdej ze stron. Szkoda, ponieważ dokładne “mechaniczne” czyszczenie soczewek, według badań naukowych, usuwa ponad 90% drobnoustrojów mnożących się na zdjętych soczewkach. Czyszczenie przez pocieranie to pierwsza czynność o jakiej zapominamy przestawiając się na tryb codziennej rutyny.

Dobrze jest wiedzieć, że nie wszystkie płyny wielofunkcyjne, zwłaszcza te z gatunku “private label”, czyli płyny sprzedawane pod własną marką, przez duże sieci sprzedaży, są kompatybilne z najnowszymi soczewkami silikonowo-hydrożelowymi. Pod prywatnymi markami często kryją się płyny poprzedniej generacji, a więc mniej skuteczne w dezynfekcji i czyszczeniu najnowszych soczewek kontaktowych. Właśnie dlatego są tańsze, bo przecież nie dlatego, że jesteś wybitnym specjalistą w wyszukiwaniu najlepszych okazji. W 2011 roku około 27% używanych na rynku płynów należało do kategorii “private label”.

Z pewnością nie należysz również do ponad 82% użytkowników, którzy przekraczają okres noszenia soczewek dwutygodniowych oraz 53% noszących dłużej niż można soczewki miesięczne. Całe szczęście nie należysz do 7% awangardy, która nigdy nie wymyła pojemnika na soczewki oraz 23%, którzy spłukiwali soczewki pod bieżącą wodą. To dobrze, ponieważ tego rodzaju praktyki kończą się sporą dawką silnych wrażeń, związany z zapaleniem rogówki, wywołanym przez drobnoustroje, z których najznamienitszym przedstawicielem jest pierwotniak Acanthamoeba powodujący infekcje o bardzo bolesnym i gwałtownym przebiegu. Ponieważ nie należysz do żadnej z tych grup, możesz spać spokojnie, byle nie w soczewkach. 

acanthamoeba

(dane zacytowane z “Clinical Manual of Contact Lenses”, Edward S. Bennett )

czy wiesz, że...

Badania techniczne samochodu wykonujesz co 2-3 lata.

Jak dawno temu badałeś swój wzrok?

Kontakt

salon optyczny
gabinet okulistyczny
gabinet optometryczny
realizacja recept NFZ

Al. Najświętszej Maryi Panny 9
42-200 Częstochowa

kom.: 500 166 671

tel.: 34 361 57 67
fax: 34 361 57 67
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

salon optyczny
zamknięte na stałe

Ul. Jasnogórska 4
42-200 Częstochowa

Szanowni Państwo.
W związku z wypowiedzeniem nam lokalu na ul. Jasnogórskiej 4, z przykrością informujemy, że od 1 grudnia 2017 roku nie będziemy mogli świadczyć dla Państwa tam naszych wysokiej jakości usług.
Wobec faktu, że właściciel budynku planuje tam otworzyć salon optyczny informujemy, że również od 1 grudnia 2017 nie będziemy brać odpowiedzialności za świadczone tam usługi.
Klientów zapraszamy na Aleje NMP 9